ADAPTACJA
Drodzy Rodzice!
Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno z perspektywy dziecka, jak i jego rodziców, wiąże się z ogromnymi emocjami i mnóstwem wrażeń. Towarzyszy mu ciekawość, ale i niepewność, czasem pojawiają się łzy, obawa – Jak to będzie? Niektóre dzieci przeżywają silne emocje od pierwszych chwil rozstania z rodzicami, u innych kryzys pojawia się później. Czasem towarzyszy mu protest i kategoryczne stwierdzenie „Nie lubię przedszkola!”
To naturalna reakcja dziecka w nowej sytuacji. Rodzice przedszkolnych debiutantów powinni zatem uzbroić się w cierpliwość i podchodzić do pociech z dużą dozą wyrozumiałości.
WSZYSTKO WYMAGA CZASU...
Pierwsze dni w przedszkolu dla 3-latka nie powinny trwać dłużej niż 3-4 godziny. Czas może być stopniowo wydłużany w późniejszym okresie, kiedy dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji.
DNI ADAPTACYJNE
Aby zmniejszyć stres dziecka i pomóc rodzicom świadomie przekroczyć po raz pierwszy próg przedszkola, w ostatnich dniach sierpnia organizujemy BEZPŁATNE DNI ADAPTACYJNE
Przygotowane przez naszych nauczycieli i specjalistów ZAJĘCIA ADAPTACYJNE sprawią, że pierwszy dzień w przedszkolu będzie dla malucha łatwiejszy:
- zajęcia będą doskonałą okazją, by dziecko w towarzystwie bliskiej osoby mogło poznać infrastrukturę przedszkola, wychowawczynię, harmonogram posiłków i zajęć, a także inne dzieci,
- pomogą zmniejszyć lęk i napięcie emocjonalne związane z koniecznością rozstania z rodzicami, będą wsparciem dla kilkulatka w opanowaniu czynności samoobsługowych, w budowaniu poczucia własnej wartości i pozytywnego obrazu siebie.
I kilka rad zanim maluch pójdzie w świat!
Na pierwsze dni w przedszkolu pomocna może być… bajka terapeutyczna.
Dziecku o wiele łatwiej będzie przezwyciężyć chwile słabości,
gdy posłucha, jak bohater literacki, podobnie jak ono – musi stawić czoła nowej sytuacji
„ Pierwszy dzień w przedszkolu” z serii „Przygody Fenka” Dominiki Gałki
„Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej,
„Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki” Agnieszki Frączek,
„Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej,
„Zuzia idzie do przedszkola” Liane Schneider,
„Kajtuś w przedszkolu” Christine L’Heureux i Gisele Legare,
„Przedszkolaki z ulicy Morelowej” Barbary Gawryluk,
„Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal” Elizy Piotrowskiej.
Wygodne ubranie, które dzielny przedszkolak będzie mógł z niewielką pomocą założyć i zdjąć,
Zapasowe spodnie, koszulkę i bieliznę na zmianę, które mogą się przydać, gdy zajęty zabawą nie zdąży do toalety,
Artykuły higieniczne (chusteczki higieniczne i nawilżane, pastę i szczoteczkę do zębów oraz plastikowy kubeczek),
Łatwe do wkładania kapcie zapinane np. na rzepy, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się po dywanie, parkiecie, czy kamiennej posadzce …
… i koniecznie ulubioną Przytulankę, która doda dziecku otuchy i ułatwi oswojenie się z nową sytuacją!
Wszystkie rzeczy powinny być podpisane!
Rano nie spiesz się, wstań odpowiednio wcześnie i przygotuj delikatne śniadanie. Jeśli to możliwe, weź na ten dzień urlop.
Pierwszego dnia postaraj się skrócić czas pobytu dziecka w przedszkolu. Każdego kolejnego dnia stopniowo wydłużaj ten czas.
Wytłumacz maluchowi, kiedy go odbierzesz, np. że będziesz tuż po podwieczorku – łatwej będzie mu obliczać czas do spotkana, niż gdybyś podała konkretną godzinę.
Rozstanie z dzieckiem – pożegnanie skróć do minimum, przytul, przybij piątkę i pożegnaj się koniecznie z uśmiechem. Jeśli dziecko płacze, przekaż je w ramiona wychowawczyni, która doskonale wie, jak postąpić.
Dotrzymuj słowa, przyjdź po dziecko, zgodnie z obietnicą. Punktualność w tym przypadku jest bardzo ważna!
Odbierając dziecko, wyraź swoją dumę i aprobatę dla jego osiągnięć – zaproponuj nagrodę w postaci pójścia na plac zabaw, na lody itp.
Ufaj nauczycielom, rozmawiaj o wzajemnych oczekiwaniach, by wspólnie wspierać małego Przedszkolaka w rozwoju.